24 kasım
Yapay Zekanın Zararları

Yapay zekada bilhassa kaygı verici olan, kılavuzluk eden veyahut bir insan örneği olmadan, insanüstü düzeylerde zekaya sahip olacak şekilde eğitilmeleri.

Shahar Avin, yakın gelecekte yapay zekanın kötü emelli kullanılabileceği muhtemel birkaç senaryoyu sıraladı:

Google’un yapay zeka şirketi DeepMind tarafından geliştirilen ve zekasıyla rakiplerini alt eden AlphaGo oyunu, bilgisayar korsanları tarafından verilerde yeni örüntüleri ve kodlardan faydalanmanın yeni yollarını bulmak için kullanılabilir.

Kötü niyetli bir kişi bir insansız hava aracı satın alarak, belirli bir kişiyi hedef alması için onu yüz tanıma yazılımıyla eğitebilir.

Infinitcrea Leadership and Coaching Kurucusu Berna Pınar Tunç, Hangimiz Daha Yapay Zekayız adlı söyleşisi ile her an yeni bir gelişmenin yaşandığı yapay zeka konusunda önemli bilgiler paylaştı. Konfor arttı, hareket yavaşladıYapay zekanın tarihçesi hakkında ayrıntılı bilgi vererek konuşmasına başlayan Tunç, günümüzde herkesin yapay zekayı ellerindeki telefonlarda, evlerinde ya da arabalarında bir şekilde kullandığını söyledi. Her şeyin çok hızlı yaşandığı bu günlerde yapay zekanın bize konfor alanları yarattığını ve kendimizi iyi hissetmemizi sağladığını da anlatan Tunç, ancak bu gelişimin insanlığın daha az hareket etmesine neden olduğunu da sözlerine ekledi. Aktarmaktan ötesi oluyor“İnsanlar neden kendilerini, zekalarını kopyalamak istiyor?” diyen Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü: İnsanlar evet hayatı kolaylaştırmak istiyorlar ama bu sefer de kendilerinden daha zeki makineler yaratmaktan korkuyorlar. Sanki muhteşem zekamızı aktarmak isterken bir yerlere kopyala yapıştırdan daha fazlasını yapıyor gibiyiz. Aktardığımız şey aktardığımızın ötesine geçiyor gibi. Sanki biz bir şeyleri kaybediyoruz. Öğrenmiyoruz, geliştirmiyoruz.Bu durumda şimdi hangimiz daha yapay zekayız diye soran Tunç,Bir şeyler öğretmeye çalıştığımız zeka mı, yoksa hali hazırda mükemmelliğine çok güvendiğimiz, her sorunu çözebildiğini, bütün evreni ve dünyayı kurtaracağını düşündüğümüz kendi zekamız mı?

Bot’lar otomatikleştirilebilir ya da düzmece videolar politik yönlendirme için kullanılabilir.

Bilgisayar korsanları hedeflerin kimliğine bürünmek için ses sentezini kullanabilir.

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nden araştırmacı Miles Brundage şöyle diyor:

“Yapay zeka yurttaşlar, organizasyonlar ve devletler için rizikoların büyüklüğünü değiştirecek. Suçlular makineleri hacklemek ya da şifre çalmak üzere insan kapasitesi düzeyinde eğitebilir ya da gözetleme, fişleme ve baskı emeliyle kullanılabilir. Güvenlik üzerindeki tesirleri çok büyük.”

Ekseriyetle yapay zekâ sistemleri yalnızca insan düzeyinde performansa erişmiyor, bu arada onu ehemmiyetli ölçüde aşıyor.

“Hackleme, himaye, ikna ve fiziki hedef tanımlamanın insanüstü düzeyde yapılabilecek olduğunu düşünmek rahatsız edici fakat ihtiyaç duyulan. İnsan düzeyine erişmemiş yapay zekanın insanlardan daha fazla geliştirilebilecek olması da aynı şekilde.”

İnsanlığın Geleceği Enstitüsü Müdürü Doktor Seán Ó hÉigeartaigh tehditlerin gerçek olduğuna dikkat çekiyor ve dünya çapında hükümetleri, müesseseleri ve insanları harekete geçmeye çağırıyor.

Netice Olarak

Yapay zekanın yararları ve zararları her geçen gün tekrar ve tekrar ele alınması şart olan bir konu. Dolayısıyla bu konu ile ilgili bir yazı değil belki bin yazı bile yazsak mevzuyu tam olarak açıklamış sayılmayız. Kanımca yapay zekanın yararları da zararları da kaçınılmaz vaziyetler ve şayet insanlık yapay zekanın yararları ve zararlarının ikisini de olası görüyorsa iki vaziyet için de kendisini hazırlamalı ve ihtiyaç duyulan tedbirleri şimdiden almalıdır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı