Domatesler Buzdolabında Neden Saklanmamalı

Pazardan, marketten kıpkırmızı, olgunlaşmış, taze domatesler alıyor ancak yediğinizde tatsız, lezzetsiz olduğunu fark edip üzülüyorsunuz. Tamam, üretim aşamasında da sıkıntılar olabilir ancak domateslerin tatsız olmasının bir sebebi de siz olabilirsiniz.

Zira buzdolabına konan domates uzun süre soğuk havaya maruz bırakıldığında tadını da kaybediyor. Kısaca domates soğuğu sevmiyor ve soğuk hava onun olgunlaşma sürecini durdurup içinin kristalleşmesine sebep oluyor. Olgunlaşması sona eren domates ise gün sonunda tatsız tuzsuz bir şey olup çıkıyor.Bir ve üç gün buzdolabında bekleyen domateslerde çok fazla bir değişiklik gözükmezken yedi gün boyunca soğukta bekleyen domateslerin yüzde 65'inin ona tat ve lezzet veren bileşenlerini kaybettiği ortaya çıkmış araştırma sonunda. Bununla da yetinmeyen bilim insanları, 76 kişiden oluşan denek grubundan domateslerin tadına bakmasını istemişler ve denekler de domateslerin lezzetsiz olduğunu, tadının iyi olmadığını söylemişler.Sonuç olarak domatesleri buzdolabında saklamak kesinlikle onların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır ancak bu şekilde onların lezzetini daha hızlı bir şekilde kaybetmesine de yol açacaktır. 

Daha taze domatesler mi, daha lezzetli domatesler mi?  Yemek istersiniz ilk önce buna karar verin ondan sonra dolapta saklamayı mı yoksa saklamamayımı istersiniz belli olacaktır, ben lezzetli domates yemek isterim

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2018, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı